Jodła Kaukaska

Opis

Jodła kaukaska (Abies nordmanniana) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Azji, gdzie osiąga nawet 20-30 m wysokości. W ogrodzie jednak wysokość jodły zwykle nie przekracza 5-10 m. Roślina ma matowoszarą korę i drobne, osadzone dwurzędowo szpilki o charakterystycznym zapachu. Kwitnie od kwietnia do maja. Po przekwitnięciu wytwarza szyszki. Dojrzałe szyszki mają brunatny kolor i długość do 15 cm.

Jodła kaukaska charakteryzuje się gęsto ułożonymi, sztywnymi, ale nie kłującymi igłami, dochodzącymi nawet do 5 cm długości. Ułożone skośnie do przodu wręcz grzebieniasto. Zielone, a zarazem błyszczące od spodu z dwoma paskami.

Zastosowanie Jodła kaukaska polecana jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach przydomowych i zieleni publicznej. Jej wolno rosnące, karłowe odmiany polecane są do ogrodów skalnych i alpinariów. Stosowana jako drzewko bożonarodzeniowe.

Choinki cięte

JODŁA KAUKASKA I KLASA

Typ choinkiWysokość
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)100 - 125 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)125 - 150cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)150 - 175 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)175 - 200 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)200 - 250 cm

 

JODŁA KAUKASKA II KLASA

Typ choinkiWysokość
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)100 - 150 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)150 - 175 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)175 - 200 cm
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)200 - 250 cm

Choinki w doniczkach

Typ choinkiWysokośćPojemnik
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)60 - 80 cmC-10
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)80 - 100 cmC-12
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)100 - 125 cmC-12
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)125 - 150 cmC-15

Gałązki dekoracyjne

Typ gałązkiDługość gałęzi
Jodła kaukaska (Abies nordmanniana)30 - 80 cm

POZOSTAŁE PRODUKTY

Świerk srebrny

Świerk srebrny jest gatunkiem drzew z rodziny sosnowatych. Jest to drzewo bardzo cenione w ogrodnictwie ze względu na małe wymagania i odporność na niskie temperatury. Drzewo często stosowane jako drzewko bożonarodzeniowe.

Najlepiej sprawdza się sadzenie drzewek pojedynczo lub w luźnych grupach, tak aby rośliny przez wiele lat nie ocieniały się wzajemnie i zachowywały pełne ugałęzienie koron.

Świerk pospolity

Gatunek drzewa z rodziny sosnowatych(Pinaceae). Jest to jedyny gatunek świerka występujący naturalnie w Polsce. Rośnie głównie w północno-wschodniej części kraju, na południu Polski, w górach i na pogórzu.

Gałęzie świerka są pokryte igłami o długości 1-3,5 cm, ciemnozielonymi i kłującymi. Świerk pospolity wytwarza duże szyszki o dł. 10-20 cm, są one zwisające.